על דמי חנוכה והחיסכון הראשון שלי

חג החנוכה בפתח, ובין יתר המנהגים המאירים והמלבבים של החג קיים גם מנהג "דמי חנוכה".

ניסיתי לבדוק מהיכן נובע המנהג של דמי חנוכה. באתר של מט"ח מצאתי הסבר נחמד:

דְמֵי חנוכה,* מָעוֹת (של) חנוכה, הם מטבעות הכסף שהיו נותנים לילדים בימי החנוכה. ייתכן שהמנהג לתת דמי חנוכה קשור למתנות שמקבלים ילדי הנוצרים בחג המולד (שחל בדרך כלל במהלך ימי החנוכה). דמי חנוכה שימשו למשחקי הסביבון וחיבבו על הילדים את ימי החנוכה, אך לא זה בלבד: לדמי חנוכה הייתה גם מטרה חינוכית – לחנך את הילדים לתת מדמי החנוכה מַעֲשֵׂר – עשרה אחוז (10%) – למטרות צדקה, ולהרגיל אותם לתרום לנזקקים. יש הורים שהעדיפו לתת לילדים מתנות (ולא כסף), ובכלל זה – ממתקים ומטבעות משוקולד.

יהודי בַּגְדָד נהגו לחלק לילדים עוגות ודברי מתיקה וגם מתנות – חוברות מיוחדות לחנוכה ובהן הסיפור על נס חנוכה, ברכות ותפילות לחנוכה ועוד.

* המושג דְמֵי חנוכה נגזר מן המילה דמים שפירושה כסף. ומכאן גם הביטויים דְמֵי כיס, דְמֵי כניסה, דְמֵי חבר ועוד.

כמה נותנים?

ב-2007 התפרסם סקר: " 74% מבתי האב בישראל נוהגים לתת דמי חנוכה. השווי הממוצע של דמי חנוכה לילד עמד אשתקד על 160 שקלים. הרוב המכריע נותן כסף מזומן". YNET

וזה מזכיר לי את החיסכון הראשון שלי: אחד הבנקים יצא במבצע וביקש רעיונות לחיסכון לילדים. אני הצעתי לפתוח תוכנית חיסכון למימון לימודי הנהיגה. תודו שבשנות השמונים זה היה רעיון לא רע. אני חושבת שגם עכשיו זה יכול להיות רעיון טוב. לשמחתי הרבה זכיתי. הפרס היה שהבנק פתח עבורי תוכנית חיסכון ל-6 שנים. במשך 6 שנים הייתי בטוחה שאני צוברת אוצר בלום. אני מודה שדי התאכזבתי, אפילו עד כדי דמעות, כאשר בבוא היום נודע לי כמה חיסכון באמת נצבר עבורי. מפאת הדחקת המקרה עד עצם כתיבת השורות הללו אני אפילו לא זוכרת באלו סכומים מדובר….

חנוכה זהו חג שבהחלט אפשר לנצל לנושא החינוך הפיננסי ולשוחח עם הילדים על כסף וחיסכון.

ומה איתכם?

האם אתם נותנים דמי חנוכה לילדים או לנכדים?

  • כן (67%, 2 Votes)
  • לא (33%, 1 Votes)

Total Voters: 3

Loading ... Loading ...

מבצע לקראת חג החנוכה:
ערכה סרט מצוייר DVD וספר

ארגז כלים לפיתוח חשיבה כלכלית ויוזמה לילדים
מתנת דמי חנוכה מקורית ונהדרת לילדים ונכדים

לפרטים נוספים הקליקו כאן

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>