איך חסכתי 2,145 ש"ח ויותר כשקניתי טלפון סלולרי חדש

היסטוריה אישית (או בקיצור: היה לי נוקיה 97 בעיסקת 36 תשלומים ורציתי חדש)

במשך שנים היה לי טלפון סלולרי מהעבודה ולא ממש הייתי חשופה לג'ונגל הסלולרי הזה. לפני כשנתיים וחצי רכשתי את מכשיר הסמארטפון הראשון שלי. זה היה נוקיה N97. למה לא אייפון? אולי בגלל שאני פורשת אינטל והיה לי קשה רעיונית לרכוש מוצר של אפל? :) אולי בגלל שאני לא ממש אוהבת ללכת אחרי העדר ולא רציתי מה שיש לכולם… כך או כך רכשתי אותו אז דרך אורנג' בעיסקת 36 התשלומים הידועה: 92 ש"ח לחודש (כלומר, 3,312 ש"ח). בדיעבד די הצטערתי. זה לא ממש היה זה. כבר הרבה זמן שרציתי לשדרג. המכשיר משמש אותי רבות לצרכיי העסקיים כמובן.

ההתאפקות ודחיית הסיפוקים

מה שאולי היווה את נקודת המיפנה התרחש כאשר בן זוגי קיבל מהעבודה את הסמסונג גלקסי הראשון. כל כך קינאתי בו. גם אני רציתי. ו-ה-ת-א-פ-ק-ת-י. הרי נשארו לי עוד כל כך הרבה תשלומים על חשבון המכשיר הישן. יותר משנה. וגם ראיתי מה קורה אצל הלקוחות שלי, תשלום מתווסף לתשלום ובסופו של דבר משלמים מאות שקלים בחודש על טלפונים שכלל לא משתמשים בהם. בנקודות השבירה שלי, בן זוגי, חובב גאדג'טים לא קטן בעצמו, ניסה לעודד אותי ולהגיד שעוד מעט המחירים של המכשירים ירדו, ועוד מעט יהיה שינוי בעולם הסלולר, ועוד מעט, ועוד מעט… ו-ה-ת-א-פ-ק-ת-י.

מכירת הסלולרי הישן

ואז באה ההברקה – החלטתי שאם אצליח למכור את המכשיר הישן, ובדרך הזו לכסות את מרבית התשלומים שנותרו על המכשיר הישן, אז נפתחת בפניי האופציה לרכוש מכשיר חדש. פירסמתי מודעה ביד 2 ומיד שיתפתי בפייסבוק. אחה"צ כבר מכרתי את המכשיר ב-500 ש"ח.

מישהו פעם אמר לי "הרצפה שלך יכולה להיות התקרה של מישהו אחר". וזה כל כך נכון. מי שרכש ממני את המכשיר חיפש מכשיר עם מסך מגע עבור הבת שלו. עבורו העיסקה הייתה כדאית.

אז מה כדאי – iPhone או Samsung Galaxy S2?

אומנם מאוד שמחתי שהמכשיר נרכש כל כך מהר, אבל פתאום נשארתי בלי טלפון סלולרי וזה חייב אותי לקבל החלטות בצורה זריזה.

שוב פניתי לפייסבוק לעזרת ידידיי המלומדים, והנה רק חלק מהתגובות שקיבלתי:

לאחר התייעצות נוספת עם "מומחה הבית" הגעתי למסקנה שאני מעוניינת לרכוש את המכשיר של סמסונג. למי שרוצה להעמיק ולקבל חוות דעת מעמיקה מוזמן לצפות בוידאו הזה:

http://www.youtube.com/watch?v=yAJOa8hc3XU (לא תאמינו כמה סרטוני וידאו יש רק בנושא הזה ב-you tube)

ועכשיו עוד התלבטות – דרך חברת סלולר או חברה פרטית?

האמת, שכאן לא הייתה לי התלבטות כי ידעתי מראש שלא ארכוש דרך חברה סלולרית. אבל חשוב לי לשתף אתכם בשיקולים, כי ככה בעצם הצלחתי לחסוך את מרבית הכסף. למרות שזה ממש כבר לא סוד, והמדיה כבר פירסמה אינספור כתבות על האלטרנטיבה המוזלת הזו, אני עדיין נתקלת באנשים שמתפתים לרכוש דרך חברות הסלולר.

חברות הסלולר מנסות לפתות אותנו לרכוש את הסמארטפונים דרכן ע"י עסקאות תשלומים וקיזוזים ונראה כאילו בפועל אנחנו לא ממש משלמים עבור המכשיר. אבל, בגלל חוק ניתוק זיקה ניתן לקבל את אותו הזיכוי מחברת הסלולר כאילו רכשנו אותו דרכה, כך שבפועל ניתן לחסוך הרבה כסף.

רשת אורנג' (שאני לקוחה שלה) מציעה את המכשיר הזה לרכישה ב-36 תשלומים של 129 ש"ח. כלומר 4,644 ש"ח.

בחברות הפרטיות ניתן לרכוש אותו כיום בכ-2,500 ש"ח. הנה למשל באתר זאפ קיימות 33 חנויות שמוכרות אותו החל מ-2,494 ש"ח ועד 3,149 ש"ח.

את הקבלה שקיבלתי עבור רכישת המכשיר בחברה פרטית שלחתי בפקס לאורנג' וקיבלתי זיכוי עבור המכשיר ואפילו שדרגתי חבילה.

לפני כן הייתה לי חבילה של 400 דקות שיחה + 400 SMS-ים + GB1 שאפילו לא ניצלתי במכשיר הישן, ושילמתי 228 ש"ח לחודש וזוכיתי ב-60 ש"ח עבור המכשיר הישן. כלומר: 168 ש"ח.

עכשיו עברתי לחבילה של 450/450 ו-1GB במחיר של 179 ש"ח, וזיכוי עבור המכשיר החדש של 49 ש"ח. כלומר 130 ש"ח.

כלומר, כל חודש אשלם 38 ש"ח פחות ממה ששילמתי קודם! בשנה כמעט 500 ש"ח פחות!

עוד עניינים שכדאי לשים לב אליהם:

1. לוודא מה בדיוק מה בדיוק אתם מקבלים כאשר אתם רוכשים בחנות הפרטית

כאשר ערכתי את הסקר בזאפ היו חנויות שהציעו אותו למכירה גם ב-2,300 ש"ח, אבל כשהתקשרתי לברר הסתבר שיש רק תמיכה חלקית בעברית. לי היה חשוב שתהיה תמיכה מלאה בעברית וזה הוסיף כבר 200 ש"ח למחיר.

לכן, אני ממליצה לבצע גם סקר טלפוני בין החנויות וכך תוכלו לוודא שאתם רוכשים בדיוק מה שאתם רוצים. בחנויות כבר "ילשינו" לכם על חנויות אחרות שמנסות להשיג את המקום הראשון בזאפ ו"מוותרות" על רכיבים.

חלק מהחנויות ינסו למכור לכם אביזרים נוספים כמו הרחבת זיכרון, מטען לרכב, ומגינים למיניהם. בידקו היטב אם המחירים כדאיים.

2. מימון העיסקה

כמובן עדיף לרכוש בתשלום אחד אם יש את הכסף. אבל רבים מעדיפים לפרוס לתשלומים. ברוב החנויות שבדקתי מאפשרים פריסה ל-3 תשלומים ללא ריבית ואח"כ אפילו עד 36 תשלומים בריבית. א-ב-ל כאן יש מלכודת לא קטנההריבית היא די גבוהה. מבדיקות שאני עשיתי מדובר בריביות שנעות בין 13% ואפילו 22%! לדוגמא, במקום לשלם 2,500 ש"ח תשלמו 119 ש"ח ב-24 תשלומים, סה"כ 2,855 ש"ח, שזה אומר הפרש ריבית של 355 ש"ח!

במקרים רבים תוכלו להשיג הלוואה בריבית נמוכה יותר דרך הבנק. דרך אגב – זה די דומה לעיסקת ליסנינג של רכב. גם בה לפעמים העיסקה שחברת הליסינג תציע תהיה פחות טובה מהלוואה שתוכלו לקבל בבנק.

לסיכום – המלצות:

1. למכור חפצים ישנים באתרי יד 2 או למסור אותם דרך אתר אגורה. תזכרו: "הרצפה שלכם יכולה להיות התקרה של מישהו אחר".

2. לשתף ולהתייעץ בפייסבוק ו/או רשתות חברתיות אחרות. זה בהחלט עוזר שיש הרבה חברים :)

3. במרבית המקרים כדאי יותר לרכוש דרך חברה פרטית. חברות הסלולר יציעו אותו זיכוי עבור המכשיר החדש כאילו רכשתם את המכשיר דרכם. אבל, קחו בחשבון שהן דורשות שימוש בחבילה מינימלית עבור הזיכוי הזה (דקות שיחה/SMS-ים/גלישה) כך שאם אתם לא משתמשים כבדים יתכן ולזה לא יתאים לכם.

4. כדאי שתכירו את פרופיל השימוש שלכם בסלולרי: הסתכלו בחשבונות שלכם של החצי שנה האחרונה וראו כמה דקות בפועל דיברתם, כמה SMS-ים שלחתם וכמה גלשתם. כשתדברו עם חברת הסלולר על שדרוג החבילה תוכלו לדעת מה מתאים לכם.

5. בצעו סקר חנויות פרטיות בזאפ (או אתר השוואות אחר). אל תחליטו רק על סמך המחיר שמופיע שם. הרימו טלפון לחנות ובידקו מה בדיוק כלול ברכישה וגם מה לוח התשלומים. יתכן ודווקא חנות שהמחיר שלה יקר יותר בכמה עשרות שקלים תיתן לכם מענה טוב יותר הן מבחינת הרכישה עצמה והן מבחינת פריסת התשלומים.

כמו תמיד, אשמח לתגובות שלכם כאן למטה.

רותי

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

9 תגובות על איך חסכתי 2,145 ש"ח ויותר כשקניתי טלפון סלולרי חדש

 1. מאת עדי‏:

  יופי של פוסט

 2. מאת אורנית‏:

  אהבתי! ישר כח רותי :-)

 3. מאת נח הורניק‏:

  אחלה של כתבה. וגם סרטון ההשוואה בין אפל לסמסונג מעניין, אם כי חובבים מושבעים ומכורים של אפל (ויש לא מעט כאלה) לא בקלות ישתכנעו "להמיר את דתם".
  cheers, נח

 4. מאת רותי שרון‏:

  עדי, אורנית ונח – תודה רבה!
  נח – לא ניסיתי להמיר אוהדי אפל לסמסונג…
  אני אפילו לא מנסה להיכנס לגוב האריות הזה :)
  רותי

 5. כתבה מעולה! תודה רבה על הפירוט הפשוט והישיר.

 6. מאת אתי קארו - אבקסיס‏:

  כתבה מצויינת רותי !
  אמנם אני לא הולכת לרכוש כעת טלפון חדש
  אבל עדיין, מידע חשוב שמסייע לרכישות אחרות – לחשוב פתוח ויצירתי
  תודה:)

 7. מאת ענת‏:

  רותי שלום,
  עברתי (כמעט) את אותה מסכת התאפקות ובסוף קניה.
  רק שהפלאפון שלי סמסונג דור 1 (לי אישית הדור 2 ממש לא נותן יותר מידי), ועל לי כ1700 ₪.
  עברתי לרמי לוי ואני משלמת כחצי.

  כתבה טובה מאד ומאירת עיניים, כי באמת שמתי לב שאנשים בטוחים!!!! שהם
  הכי חכמים כשהם "לא" משלמים על המכשיר, רק על השיחות.

  נהנתי

 8. שמחנו לראות שהיינו נדבך חשוב בתהליך ההוזלה בחשבון הסלולר שלך! משפחות מוציאות סכומים נכבדים בסעיף הוצאות סלולר, ולעיתים החלטות פזיזות ואי הבנת הדברים לעומקם מביאות להוצאות גבוהות ומיותרות. נשמח תמיד לעזור בכל נושא בחיסכון הסלולר.
  שבת שלום!

 9. מאת טל‏:

  היי רותי
  יכולת לפנות לאתר http://www.recell.co.il ואולי לקבל הצעה מאוד משתלמת עבור המכשיר הנייד הישן שלך.
  אני דווקא מכרתי להם וקיבלתי 1110 ש"ח על המכשיר הישן שלי, ועם זה קניתי חדש, כמובן הוספתי עוד קצת .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>