למה לדאוג?

"הבנקים אשמים", "זה יוקר המחייה המטורף במדינה הזו", אלו רק חלק מהתגובות שאני מקבלת מאנשים כשאני שואלת למה אנחנו לא מתנהלים פיננסית באופן נבון. מצד שני, רוב הפונים אליי לייעוץ כלכלי אומרים לי משהו בסגנון: "אנחנו דווקא מרוויחים לא רע, אבל איכשהו אנחנו לא מצליחים לסגור את החודש. משהו בהתנהלות הכלכלית שלנו לא עובד לנו".

מה ההבדל בין שתי הגישות?

הגישה הראשונה תולה את המצב שלנו בהתנהלות של אחרים – הבנקים, המדינה, הטייקונים וכו'. הגישה השנייה מכירה באחריות שלנו למצב.

לאחרונה למדתי על מודל מעגלי הדאגה וההשפעה של סטיבן קובי, מחבר רב המכר "שבעת ההרגלים לאנשים אפקטיביים במיוחד", וחשבתי שהוא מאוד מתאים ליחס שלנו כלפי ההתנהלות הפיננסית שלנו.

מעגלי הדאגה וההשפעה

במעגל הדאגה, לפי סטיבן קובי, ישנם נושאים שאנו חסרי שליטה לחלוטין לגביהם, כמו למשל מחירי המזון הגבוהים, ובמעגל ההשפעה נמצא נושאים שלגביהם אנו יכולים לעשות דבר מה, כמו לדוגמא להחליט איפה אנחנו קונים את המזון וכמה.

נשאל את עצמנו באיזה מעגל אנחנו נמצאים ואיפה נמצאות רוב האנרגיות שלנו? האם אנחנו עסוקים כל הזמן בלהאשים את כולם – הבנקים, המדינה, השלטון והטייקונים במצב הכלכלי שלנו? ככול שאנחנו עסוקים בהטחת אשמות באחרים, מרגישים שאנחנו קורבנות של המצב ואין מה לעשות, אנחנו רק מגדילים את מעגל הדאגה על חשבון מעגל ההשפעה, ונשארים תקועים באותו המצב.

לעומת זאת, אנשים שמתמקדים במעגל ההשפעה – מה אני יכול לעשות במרחב הפעילות שלי, מגדילים את מעגל ההשפעה ומצמצמים את מעגל הדאגה. האנשים הללו משקיעים אנרגיה חיובית ומנסים לראות איך כן ניתן לפתור את הדברים, ולרוב משפרים את המצב.

לקיחת אחריות על ההתנהלות הכלכלית שלנו, היא צעד ראשון לקראת יציאה מעבדות לעצמאות כלכלית. מישהו אמר פסח ויום העצמאות?

:)

באנגלית, המילה אחריות  – responsibility – מורכבת משתי מילים: response – תגובה, ו-ability – יכולת. לקיחת אחריות משמעותה למעשה היכולת שלנו להגיב. לקיחת אחריות היא מעשה אקטיבי, אנחנו מגיבים ופועלים בנדון, ולא מחכים שמשהו ישתנה וישפיע עלינו לטובה.

גם בעברית יש למילה אחריות משמעות:.

המילה "אחריות" מתחילה ב- א’ ומסתיימת ב- ת’. כלומר, כשמישהו לוקח אחריות היא צריכה להיות מ- א’ עד ת’- מההתחלה ועד הסוף. בנוסף, המילה אחריות היא מילה עם משמעות מצטברת, כשבכל פעם האות הבאה במילה מעצימה את מושג האחריות.

המילה "אחריות"- אות אחרי אות:

"א" – הכוונה היא ל- אני. קודם כל אני צריך לקחת אחריות על עצמי.

"אח"- לאחר שלקחתי אחריות על עצמי, אני יכול לקחת אחריות על אח שלי, כלומר על מעגל האנשים הקרובים אליי.

"אחר"- השלב הבא הוא לקיחת אחריות על כל אדם.

"אחרי"- אחרי שלקחתי אחריות על עצמי, על המעגל הקרוב אליי וגם על זה הרחוק- אני יכול להוביל אנשים שיבואו "אחרי".

"אחריו"- והאנשים האלה לא ילכו אחריי מבלי שאלך "אחריו"- אחרי חזון או רעיון גדול אחר, אותו אני משרת ולא את עצמי.

"אחריות"- ולבסוף האות ת’ סוגרת ומבהירה, שיש סדר לדברים.

אני מקווה שנתתי לכם חשק להשקיע את האנרגיות שלכם במעגל ההשפעה, היכן שיש לנו יכולת להשפיע ולשנות, את המצב הכלכלי שלנו ואולי גם נושאים אחרים.

ולקינוח, לכול אלה שעדיין נשארו מודאגים, אני מקדישה את התרשים הבא:

Worrying-flowchart

חג פסח שמח

רותי

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>